• 03134495630
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

مراسم کلنگ زنی بزرگترین موقوفه نهج البلاغه در اصفهان برگزار شد

حجت الاسلام سعید عابدینی فرزند مرحوم حجت الاسلام میرزا علی عابدینی واقف زمین، بیان کرد: امروز همزمان با ایام با سعادت مولای متقیان، با حضور علما و دلسوزان اسلام، شاهد برگزاری مراسم کلنگ زنی موسسه نهج البلاغه استان اصفهان در منطقه ارغوانیه هستیم.

وی با بیان اینکه مرحوم حجت الاسلام میرزا علی عابدینی سه قطعه زمین را وقف کرده بود که دو قطعه آن پیش از این برای مسجد و حسینیه روبروی بیمارستان فارابی ارغوانیه اختصاص داده شده، و قطعه سوم زمین به متراژ 5 هزار متر مربع برای نشر معارف اسلام و اهل بیت امروز تحت عنوان موسسه نهج البلاغه استان اصفهان وقف شد.

عضو هئیت امنای موسسه نهج البلاغه اصفهان در ادامه با بیان اینکه تعدادی از خیران نیک اندیش اصفهان، قول مساعد برای کمک جهت ساخت این موسسه داده اند گفت: قرار بر این است که موسسه در سه فاز ساخته شود و امیدواریم در اسرع وقت شاهد تکمیل این مجموعه بزرگ دینی باشیم.

وی تاکید کرد: باتوجه به اینکه موسسه نهج البلاغه موسسه ای تازه تاسیس در اصفهان است، امیدواریم با این اقدام زمینه فعالیت دینی و ترویج علوم اسلامی  و مکتب علوی برای حداقل صدسال آینده تداوم یاید.

در ادامه رئیس هیت امنای موسسه نهج البلاغه استان اصفهان، حجت الاسلام محمد تقی رهبر اذعان کرد: امروز روز مبارک و فرخنده ای است و در روایت داریم اگر همه مردم به یک سو و حضرت علی(ع) به سوی دیگر می روند، باید به سمت حضرت علی (ع)رفت، چرا که حضرت علی(ع) به سمت حق می رود.

وی افزود: یاد و نام مرحوم حجت الاسلام علی عابدینی واقف بزرگترین موقوفه نهج البلاغه استان را گرامی می داریم، مرحوم حجت الاسلام عابدینی واقف نیک اندیشی است که امروز ۵ هزار متر زمین را برای نشر معارف اهل بیت در روز ولادت با سعادت امام علی(ع) وقف میکند.

حجت الاسلام رهبر با بیان اینکه با مشورت بزرگان و هدایت آیت الله العظمی مظاهری و همت اولاد آن مرحوم واقف، این زمین برای تبیین و ترویج علوم اسلامی اختصاص یافت و مراسم کلنگ زنی ساخت آن امروز انجام می شود ابراز کرد: حقیقت امر آن است که علوم اسلامی شامل موارد متعددی می شود، ولی ترویج نهج البلاغه را با توجه به غربت کلام امیر المومنین حتی در بین جامعه شیعه، بهتر گزیدیم.

امام جمعه موقت اصفهان با اشاره به ارزش والای کتاب نهج البلاغه که بعد از قرآن کریم به اذعان عالمان و دانشمندان گنجینه ای گرانسنگ است، گفت: باید با فعالیت مجدانه و موثرتر، از کتاب بزرگ نهج البلاغه غربت زدایی کنیم.

وی با بیا اینکه موسسه نهج البلاغه در سال ۹۴ در اصفهان آغاز به کار کرده است تصریح کرد: این موسسه سعی کرده در شش محور همچون حوزه های علمیه، دانشگاه ها، مدیریت ها،… در سطح جامعه با محوریت نهج البلاغه کار کند.

حجت الاسلام رهبر در پایان از ضرورت بستن کمر همت برای ایجاد یک موسسه فرهنگی بین المللی در زمینه نهج البلاغه در این مکان یاد کرد و افزود: حضور جوانان پرتلاش با پشتیبانی یک هیئت امنای قوی می تواند این مهم را محقق سازد.

در ادامه مدیر موسسه نهج البلاغه استان اصفهان در این مراسم یادآور شد: موسسه نهج البلاغه به عنوان یک موسسه علمی در سطح کشور مطرح است و امید بوده که این موسسه بتواند به امر نشر معارف علوی و اهل بیت در سطوح مختلف جامعه بپردازد.

وی با اشاره به تشنگی بسیار زیادی که در جامعه ایرانی و جهانی نسبت به کسب معارف اهل بیت و علوی وجود دارد، اگر این تشنگی به طرز صحیح رفع نشود، جایگزین های متعددی جای نهج البلاغه را خواهد گرفت.

حجت السالام علی اصغر بیگی با اشاره به ارزش های والای نهج البلاغه از کلام بزرگان دینی چون رهبر معظم انقلاب و آیت الله العظمی جوادی آملی گفت: امروز برای غربت و مظلومیت کلام امیر المومنین باید گریست.

وی ادامه داد: ما امروز محتاج سیره اقتصادی کلام امیر المومنین هستیم، بایدها و نبایدهای حکومت اسلامی، رفتار حاکمیتی و… هزاران معارف از نهج البلاغه امیر المومنین قابل برداشت است.

مدیر موسسه نهج البلاغه استان اصفهان تصریح کرد: معارف و حلاوت کلام و معارف علوی باید به مردم چشانده شود، براستی جایگاه نهج البلاغه در جامعه علوی و شیعه چگونه است، آیا ما درصدد اجرایی کردن مطالبات عالمان دینی در زمینه نهج البلاغه هستیم؟

1105591


موسسه نهج البلاغه اصفهان